Látnivalók Abasáron és környékén
Abasár, Kapásház
A Kapásház őrzi Abasár szőlőműveléshez kapcsolódó tárgyi emlékeit, továbbá a századfordulós summás-kapás család életmódját, és a monostor emlékeit mutatja be. A 18. század végén épült háromosztatú műemléki ház érdekessége a féloldalas szabadkémény a konyhában és a csonka gúla alakú búbos kemence a tisztaszobában.
Abasáron, a központhoz közeli utcácskán a Kapásház őrzi a múlt emlékeit.
A ház a XVIII. század végén épült, így több mint kétszáz éves. Falai vályogból készültek, nyeregteteje náddal fedett. A XX. század első negyedében használt tárgyakkal rendezték be: a bemutatott tárgyi világ a szőlőművelő kapás és summás család életmódját tükrözi. Háromosztatú ház: a konyhában féloldalas szabadkémény tüzelőpadkával és a sütés-főzés eszközei; a szobában párhuzamos elrendezésben két ágy valamint csonka alakú búbos kemence sár ülőpadkával, előtte Abasár népviselete, falakon szentképek, tároló bútorként kaszli; az egykori kamra helyiségben a középkori szőlőművelés eszközei, az abasári borkultúra tárgyi anyagai (oltványkészítés, borpalackozás) mellett a XI. sz. közepén alapított Aba nemzetségi monostorban feltárt leletek láthatók vitrines kiállítás formájában.
Kapásház
3261 Abasár, Múzeum út 15.Tel: 37/360-896 (könyvtár)
E-mail címe: konyvtar@abasar.hu
Bejelentkezés telefonon: +36 37 500 400, +36 37 360 271
Nyitva tartás és információk: abasar.hu/turisztika/latnivalok/kapashaz/
Szent Anna-kápolna
Abasárról egy kellemes, szőlőültetvények között kanyargó, folyamatosan emelkedő út vezet fel a Sár-hegy északi oldalának füves platójára, ahol egy kis dombon, peckesen áll a Szent Anna-kápolna.
Az apró építmény zsindelyes fatornya és piros cseréppel fedett teteje már messziről mutatja magát a Sár-hegyi kopár csúcson. A kádárok védőszentjének nevét viselő kápolna – amely nem véletlen, hiszen a Mátra egyik legjobb bortermelő vidékén járunk – a természettel harmóniában közel 250 éve uralja a hegytetőt.
Története a 18. század közepére nyúlik vissza. Az 1760-as években építette báró Bossányi Gáspár az Abasárhoz tartozó kis templomot, melynek gondozói kezdetben a gyöngyösi ferencesek voltak. A Szent Anna-napi búcsút hivatalosan először 1797-ben tartották meg a kápolnánál. A környékbeliek azóta is rendszeresen kijárnak július 26-án bűnbánatot gyakorolni. VI. Pius pápa még ugyanebben az évben megadta az engedélyt a búcsújárás és a bűnbocsánati nap ünneplésére, és búcsújáró hellyé nyilvánította.
A Sár-hegy fennsíkszerű platóját és a kápolnát is érinti a Mandula tanösvény
A fennsíkszerű platón magányosan álló építmény előtt kezdetben fakereszt állt, amit a hívek 1831-ben kőkeresztre cseréltek. A kápolna csak különleges alkalmakkor nyitja ki ajtaját, a Szent Anna-napi búcsú ünnepén (július 26-án) vagy zarándokok fogadásakor.
Oszlopos tornácáról pompás kilátás nyílik a Keleti-Mátra vonulataira, Abasárra és a mögötte elterülő Alföldre is. Az idilli összképbe csak a távoli visontai hőerőmű rondít bele csöppet.
A kis kápolnadomb északi tövében található egy Remete-barlang, amely nem természetes barlang, hanem egy mesterségesen kimélyített üreg. Arról, hogy egykor itt remeték húzódtak volna meg, nincs írásos emlékünk. Jelenleg tárva-nyitva, sötét lyukként üresen tátong.
A kápolna mögött kis tó terül el, a Szent Anna-tó a környék egyik védett természeti értéke. Kialakulása nem teljesen tisztázott. Lehet, hogy egy eróziós süllyedékben gyűlt össze a víz, de az sem kizárt, hogy egy kisebb lávabarlang elkoptatott ürege a tó medre. Különlegessége, hogy nincs aktív vízforrása, és vizét az összecsurgó csapadékból nyeri.